مغز متفکر اقتصاد جهانی

نام مهندس محمد مهدی فنایی در راس شرکت الکتروکویر برای مدیران صنعت برق کشور آشنا می باشد. راه او از منزلی در یزد آغاز می‌شود که در زمانی برق نداشته و دیدن جراحت بر اثر آتش یک چراغ گرد‌سوز و بعدها کشیده شدن برق به منزل و محله آنان و رویت مزایا برق بهانه‌یی برای تحصیل و فعالیت در این رشته می‌گردد تا جایی که امروز کارخانه‌ای با حدود ۴۰۰ پرسنل تحت مدیریت مهندس فنایی اداره می‌گردد.

مقاله زندگی نامه مهندس فنایی

صنعت در جهان کنونی

مهندس محمد‌مهدی فنایی دانش‌آموخته پلی‌تکنیک است و نظرش در مورد وضعیت صنعت در جهان کنونی این است:
« در گذشته فاکتورهای مثبت برای صنعتگر خوب ، تولید محصول با کیفیت و تحویل به موقع مطرح در حالی که اکنون تولید محصول با کیفیت و تحویل بموقع برای صنعتگران معتبر امری بدیهی بوده و رقابت بین صنعتگران در تحویل محصول با کیفیت، با قیمت مناسب و داشتن روابط عمومی قوی و ارتباطات موثر با مشتریان نهفته است.»

رقابت بین صنعتگران در تحویل محصول با کیفیت، با قیمت مناسب و داشتن روابط عمومی قوی و ارتباطات موثر با مشتریان

مهندسان ایرانی در کشور‌های عربی

داشتن چنین تفکری باعث شده تا شرکت زیمنس که محصولات الکتروکویر تحت لیسانس آن تولید می‌شود از فنایی بخواهد با مشارکت کشورهای عربی در آن کشورها نیز تولید تابلوهای فشار متوسط و ضعیف را انجام دهند. در واقع انتقال تکنولوژی از طریق ایران انجام گیرد حال این امر در قطر اتفاق افتاده و پرسنل ایرانی در قطر نیز فعالیت می‌کنند.
راه‌اندازی خط تولید مشترک با کشورهایی همچون سوریه و لبنان نیز در دستور کار الکتروکویر و زیمنس قرار دارد .

ارتباط صنعت و دانشگاه از دیدگاه مهندس فنایی در کشورمان بسیار پایین بوده و وی پیشگام شده تا با مساعدت‌های خود به همراه دکتر معینی رئیس دانشکده برق پلی تکنیک در این زمینه اقدامات مؤثری انجام دهند.

 مهندس فنایی در دوشنبه متفاوط

الکتروکویر

مهندس محمد‌مهدی فنایی از سال ۱۳۶۱ با راهنمایی‌های استادان خود، کارگاهی را با ۱۰ نفر پرسنل راه‌اندازی کرده‌ که کارها اغلب بصورت تیمی انجام می‌شد. مهندس محمد‌مهدی فنایی با تیمش بعدها توانستند با گسترش پروژه‌ها ناگزیر به افزایش پرسنل باشند تا جائیکه امروز به طور مستقیم حدود ۴۰۰ نفر در گروه الکتروکویر در حال کار بوده و بطور مستقیم از طریق چند شرکت مرتبط با نیز چند صد نفر مشغول به کار هستند که ممکن است تعداد کل به ۱۰۰۰ نفر برسد.

الکتروکویر توانست لوح زرین شرکت آلمانی زیمنیس را در میان ۱۲۴ پارتنر در سطح جهان دریافت نماید

زیمنیس آلمان

شرکت الکتروکویر توانست با اتکا به توانمندی‌های خود علاوه بر دریافت چند گواهینامه و لوح زرین در داخل کشور،‌ گواهینامه و لوح زرین شرکت آلمانی زیمنیس را در میان ۱۲۴ پارتنر در سطح جهان را دریافت نماید این لوح نشان می‌دهد که تولیدات آن کیفیتی همپای زیمنس دارد .
وقتی تولید تابلوهای فشار قوی را نیز در کنار ساخت تابلوهای فشار ضعیف پی گرفتیم شرکت زمینس بطور رسمی کیفیت محصولات را تأیید و مشابه محصولات خود عنوان کرد و در حال حاضر تحت لیسانس شرکت زمینس فعالیت می‌کند.

 مهندس فنایی در دوشنبه متفاوط

۲۵ سال افتخار

شرکت الکترو کویر در سال ۱۹۸۳ در استان یزد به منظور انجام مراحل مختلف فنی طراحی، مهندسی و ساخت تابلوبرق های فشار ضعیف و تابلوبرق های فشار متوسط از نوع ثابت و کشویی بمنظور خودکفایی و توسعه قابلیت های صنعتی در ایران تاسسیس شد. حال بعد از گذشت ۲۵ سال از تاسیس، شرکت الکتروکویر می تواند با موفقیت در انجام بسیاری از پروژه های ملی با بیش از ۳۷۰ کارمند و ۲۸۰۰۰ متر مربع زیر ساخت واستفاده از امکانات و تجهیزات، CNCs تمام اتوماتیک، سالن رنگ الکترواستاتیک، سالن های تولید و تجهیزات فشار ضعیف و فشار متوسط شرکت کند.
امیدوارم که در کشور ما نیازی به دعوت از متخصصین خارجی نباشد و متخصصین داخلی نیازهای صنعت را پاسخگو باشند. همچنین از متولیان امر می خواهم با همان شرایطی که پروژه‌های خود را به خارجی ها واگذار می کنند با شرکت‌های داخلی نیز برخورد کنند.