پنج راهکار هنگام قهر کردن

قهر؛ یک مکانیسم دفاعی

قهر کردن یک نوع مکانیسم دفاعی در مقابل احساس طرد شدن است. یعنی فردی که قهر می کند، چون احساس می کند که دارد طرد می شود، پیش دستی کرده قهر می کند. این گونه افراد بشدت به توجه نیاز دارند. همچنین قهر ریشه در خشم و عصبانیت دارد و بسته به شدت و ضعف آن از چند ساعت تا سالیان سال ممکن است طول بکشد. قهر وضعی است که در آن فرد ارتباط عادی خود را با شخص یا افرادی خاص قطع می‌ کند‌، یا کاهش می‌دهد. که معمولا نیز هنگام برآورده نشدن توقعات و انتظارات به‌وجود می‌آید و هر چه این توقعات بیشتر باشد، میزان حساسیت و زودرنجی هم بیشتر شده و در نتیجه احتمال قهر هم افزایش می‌یابد.

در هنگام قهر کردن، بسیار مهم است که علت قهر برای طرف مقابل توضیح داده شود.

مقاله پنج راهکار هنگام قهر کردن

تادیب یا انتقام؟

از قهر بچگانه تا اشکال بسیار خشونت آمیز. می تواند مثبت باشد اگر جانشین انتخاب‌های عجولانه و غیرمنطقی شود‌ یا عاملی برای تادیب و مانع تسلیم شدن در برابر اوامر زورگویانه دیگری باشد؛ اما منفی و آسیب‌زاست اگر از روی انتقام، لجبازی و عدم گذشت و بخشش اتفاق بیفتد. همه ما باید به شدت مراقب عکس العمل خود باشیم. و توجه داشته باشیم که بعضی از رفتار ها را نمی شود جبران کرد.

قهرکردن منفی و آسیب‌زاست اگر از روی انتقام، لجبازی و عدم گذشت و بخشش اتفاق بیفتد.

بزرگ نمایی قاتل رابطه‌ها

قهر کرده قصد دارد با این عمل خود، پیامی را به دیگری انتقال دهد که او را به اهدافش برساند؛ چنانچه اوضاع بر وفق مراد و انتظارات پیش نرود، لجبازی ادامه می‌یابد‌ و بیشتر می‌شود. برخی افراد وقتی با کسی قهرمی کنند، تمام رفتار و حرکات منفی وی را با بزرگ نمایی کردن بد جلوه می‌دهند و به موضوع بحث دامن می‌زنند که نتیجه این رفتارهای ناپخته و کودکانه باعث بروز قهرهای طولانی مدت می‌شود.
در هنگام قهر کردن، بسیار مهم است که علت قهر برای طرف مقابل توضیح داده شود. توجه داشته باشیم که ممکن است با آن فرد آشتی کنیم. پس نباید رفتاری کنیم که بعدا پشیمان شویم.

در مقاله رنجش ها را با خود حمل نکنیم، به بیان راهکارهای مناسب هنگام رنجیده خاطر شدن از اطرافیان پرداخته ایم.

 

مقاله پنج راهکار هنگام قهر کردن

قهرانواع گوناگونی دارد. که از قهر کودکان تا قهر کشور ها گسترش دارد. در این جا به تعدادی از مهمترین هایش اشاره می کنم.

قهر والدین با کودک

گاهی والدین از روش قهر کردن برای تربیت فرزندانشان استفاده می کنند. این روش گرچه بهتر از تنبیه بدنی و نظایر آن است. ولی این خطر را دارد که کودک این رفتار را بیاموزد و برای هر خواسته اش قهر کند. پس لازم است که به تعداد محدود و زمان کم از این روش استفاده شود. و برای خردسالان زمان قهر از ده دقیقه بیشتر نباشد.

قهرکردن والدین با کودک خود اگرچه یک روش تنبیه است اما باید در نظر داشت که کودکان این رفتار را یاد گرفته و در زمان های آتی عکس العمل نشان می‌دهند.

مقاله پنج راهکار هنگام قهر کردن

قهر کودک با والدین

کودک قهر کردن را از والدینش می آموزد. و اگر پاداش بگیرد, آن را به صورت مرتب برای رسیدن به مقاصدش به کار می گیرد. بهترین روش برای خاموش کردن این رفتار, بی توجهی به آن است.

اگر کودک بخاطر قهرش با والدین پاداش بگیرد، آن را به صورت مرتب برای گرفتن خواسته های خود استفاده خواهد کرد!

قهر کودکان با یکدیگر

این یکی از روش های متداول در رفتار های کودکان با یکدیگر است. آن ها معمولا تا قیامت با یک دیگر قهر می کنند. ولی هنوز ساعتی نگذشته, قیامت می شود. والدین نباید در این رابطه دخالت کنند. ولی بهتر است که به آن ها رفتار بهتر را آموزش دهند.

در هنگام تنش بین کودکان و قهر آنها با یکدیگر بهتر است والدین هیچ دخالتی نکنند!

مقاله پنج راهکار هنگام قهر کردن

قهر کردن دوستان با هم

گاهی پیش می آید که دو دوست با هم قهر می کنند. در این مواقع لازم است که ابتدا دلیل قهر را به یک دیگر بگویند. چون ممکن است, سو برداشت باشد. و با بیان مسأله, مشکل رفع شود. و در ادامه قهر طبق دستور صریح پیامبر اسلام نباید بیش از سه روز ادامه یابد.

بیشتر اوقات رفتارهای دوستانه باعث سوبرداشت های فراوانی می‌شود. پس حتما دلیل قهر با دوست خود را بیان کنید.

قهر کردن زن و شوهر

گاهی در زندگی زناشویی مشکلاتی پیش می آید که به راحتی از عهده ی حل آن ها بر نمی آییم. قهر یکی از راه حل هاست. ولی نباید بیش از سه روز طول بکشد. راه حل بهتر این است که سکوت کنیم و به دنبال راه حل بگردیم. دوستی تعریف می کرد که با همسرش قهر کرده بود. همسرش از او می پرسد که ناهار چی می خوری؟ او می گوید که من قهرم! همسرش می گوید که قهر باش. با شکمت که قهرنیستی؟ در قهر نباید یکدیگر را از زندگی مشترک محروم کنیم. بهتر است که برای قهر کردن بین خودمان قوانینی وضع کنیم. مرد ها حداقل در جامعه ی ما کمتر از زن ها قهر می کنند. چون راحتتر می توانند مشکلات و دلخوری هایشان را بیان کنند. وقتی هم قهر می کنند, زودتر از زن ها آشتی می کنند. مرد ها را باید تنها گذاشت. یا به اصطلاح باید اجازه داد که به غار تنهایی خود بروند. در حالی که زن ها نیاز به توجه دارند.

مقاله پنج راهکار هنگام قهر کردن

نکاتی که لازم است در هنگام قهر، همه، بخصوص همسران،رعایت کنند:

  • سعی کنید غیر از مشاور روانی یا بزرگتری که با او مشورت می کنید،کسی از قهر شما با خبر نشود.
  • صندوق خاله قورباغه را باز نکنید. مقصود این است که به مشکلات و خاطرات بد گذشته رجوع نکنید.
  • احترامات و رفتار های همیشگی، مثل سلام و خداحافظی و نظایر آن را رعایت کنید.
 • بچه ها را وارد بازی قهر نکنید. و اجازه ندهید که آن ها در قهر شما و همسرتان دخالت کنند.
 • اجازه دهید که همسرتان حرف هایش را بزند و خودش را خالی کند. از صادر کردن حکم های کلی نظیر؛ تو همیشه… تو هیچ وقت… اکیدا خودداری کنید.
 • حتی اگر رابطه زناشویی را قطع کرده اید، اتاق خوابتان را ترک نکنید.
 • خانواده هایتان را وارد قهرتان نکنید. و اگر پدر یا مادر همسرتان مطلب آزار دهنده ای به شما گفته، حالا وقت مطرح کردنش نیست. قضیه را پیچیده نکنید.
 • نکته آخر این که هرگز همسرتان را با دیگران مقایسه نکنید. بخصوص حالا که قهر هستید.

مقاله پنج راهکار هنگام قهر کردن

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *