عذرخواهی تعالی رفتار اجتماعی

همه ما در روابط میان فردی و یا زندگی مشترکمان دچار اشتباهاتی شده ایم که باعث ناراحتی دوستان و همسر و … شده است. شوخی بی مزه در جمع، انتقاد بی موقع، توهین، بی احترامی، زیر قول زدن و … همین اشتباهات و دلخوری ها ریشه اغلب تعارضات است و بخشی از آن ها ریشه در نحوه برخورد ما با تعارضات و اشتباهات است.
اینکه وقتی اشتباهی می کنیم، دلی را می شکنیم، حرفی میزنیم که کدورت ایجاد میکند چطور برخورد میکنی؟ چگونه عذرخواهی میکنیم؟! اگر فکر کنیم که تنها با گفتن ببخشید قایله ختم خواهد شدو طرفتان موظف است که اشتباه ما را ببخشد و فراموش کند و همه چیز تمام شود، سخت در اشتباه هستیم.

اگر واقعا قصد عذرخواهی داریم رو در رو عذرخواهی کنیم، پیامک و ایمیل تاثیر کمی دارد. طرف ما دوست دارد ببیند ویا بشنود که در ابراز تاسف خود پشیمان هستیم و می تواند برای بقیه دوستی به ما اعتماد بکند.

مقاله چگونه عذرخواهی کنیم مرتضی محمدی نژاد

با مطالعه مقاله ۵ راهکار مناسب هنگام قهر کردن، توانایی رفتاری خود را هنگام بحران های عاطفی عمیق تر کنید.

مراحل عذرخواهی صحیح

اگر خواهان سر و سامان دادن رابطه مان هستیم، لازم است که یک عذرخواهی خوب را یاد بگیریم. یک عذرخواهی خوب دارای شش جز مهم است که عبارت است از:

  1. بیان تاسف
  2. توضیح اینکه چطور اینگونه شد
  3. قبول مسیولیت
  4. بیان پشیمانی
  5. پیشنهادی برای جبران
  6. درخواست بخشش

مهمترین بخش عذرخواهی

اگر زمان کمی داریم و یا بنا به دلایلی نمی توانیم تمام اجزا آنرا انجام دهیم، تحقیقات نشان داده که مهمترین بخش عذرخواهی قبول مسیولیت است. پذیرش اینکه اشتباه کرده ایم بسیار مهم است. هیچوقت بخاطر احساس فرد مورد نظر عذرخواهی نکنیم، بلکه بخاطر رفتار خودمان معذرت بخواهیم.
مثلا بجای اینکه بگوییم : از اینکه با حرفام ناراحتت کردم، عذر میخوام
بگوییم : متاسفم، من جملات دردناکی بهت گفتم.

مقاله چگونه عذرخواهی کنیم مرتضی محمدی نژاد

با مطالعه مقاله چگونه از دیگران انتقاد کنیم؟، روشی صحیح برای بیان نظرات خود در مورد رفتار و عملکرد دیگران بدست می‌آورید.

جبران

دومین جز مهم دیگر ، پیشنهاد جبران است. وقتی قادر نیستیم آسیبی که به طرف مقابلمان زده ایم برگردانیم، پس لازم است کاری بکنیم که آسیب وارده کم شود.

ابراز تاسف

جز مهم دیگر ابراز تاسف است توضیح اینکه چرا چنین شد و بیان پشیمانی است.

آخرین مرحله

آخرین مرحله عذرخواهی درخواست بخشش است. پر واضح است که مضمون عذرخواهی نیمی از راه است. جریانات وارده بیشتر از این حرفاست. با من من کردن، اجتناب از نگاه مستقیم، دست به سینه گوشه ای ایستادن، هنوز در مرحله عصبانیت بودن، تاثیر کلام ما را بسیار کم می‌کند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *