عقربه های ساعت و ثانیه شمار

چرا وقت شناس نیستیم؟

یاد مجموعه ی تلویزیونی ” بازم مدرسه ام دیر شد. ” با بازی هنرمند بی نظیر سینمای ایران, اکبر عبدی, به خیر. پسر بچه ای که ایشان نقشش را بازی می کردند, هر روز به دلیلی سر وقت به مدرسه اش نمی رسید. بسیاری از ما سر وقت به کار یا قرارمان نمی رسیم. و همیشه هم بهانه ای داریم. که بزرگترینشان, ترافیک است. انگار که تازه وارد شهر شده ایم و خبر نداریم که ترافیک وجود دارد.

مقاله چگونه عذرخواهی کنیم مرتضی محمدی نژاد

دلایل وقت نشناسی افراد

 1. احترام به خود : وقت نشناس، به خودتش و قولش احترام نمی گذارید.
 2. احترام به دیگران:  وقت نشناس، نشان می دهد که به دیگران هم احترام نمی گذارید. وقت نشناسی غیر عمدی، نشان می دهد که دیگران برایش اهمیت ندارند.
 3. ابراز قدرت و خود بزرگ‌ بینی: دیر رسیدن عمدی، یعنی می‌خواهد به فرد دیگر نشان دهد که آدم مهمی است و در رابطه خود را دست‌بالا را می‌گیرد. خیلی‌ ها هستند که خود را در مرکز کائنات می‌بینند. این موضوع جالبی نیست. که به آن، سندروم دونالد ترامپ نیز می‌گویند. در حالی که قدرت واقعی احتیاج به چنین ترفند های مذمومی ندارد.

مقاله چگونه عذرخواهی کنیم مرتضی محمدی نژاد

۴. عدم اعتماد: وقتی کسی به جلسه‌ای دیر می‌رسد، یا کارش را به موقع تحویل نمی‌دهد، اعتبارش زیر سؤال می‌رود. اگر نتوانند روی او، در وقت‌شناسی حساب کنند، چطور می‌توانند در مورد مسائل مهم‌تر به او اعتماد کنند؟
۵. زیان‌‌آوری: تصور کنید که ۵ نفر قرار است ساعت ۲ بعداز‌ظهر جلسه داشته باشند. وقتی شخصی ده دقیقه دیر می‌رسد، چهل دقیقه از وقت دیگران را به هدر می‌دهد. فرض کنید پرداختی سازمان به این افراد دوازده هزار تومان در ساعت باشد. آیا هشت هزار تومان از دست رفته را می‌پردازد؟ به هر‌حال یک نفر باید هزینه‌ی این ضرر را جبران کند.

بدترین شکل وقت نشناسی بی‌ثباتی است: خیلی از افراد در آخرین لحظه تصمیم می‌گیرند، از زیر بار کاری که متعهد شده بودند، شانه خالی کنند. واقعا کارشان خنده دار است. ولی چون کمتر کسی به آن ها کار می دهد. باید به حالشان گریست.

۶. احساس مهم بودن: بسیاری از افراد تمایل دارند پرمشغله بودن را به حساب مهم بودن بگذارند، اما یک فرد موفق می‌داند که اگر بگوید سرم شلوغ بود. این به معنای عدم توانایی در اولویت بندی کارها، یا ناتوانی در «نه» گفتن است. اگر نتواند از تقویم‌ به درستی استفاده کند، چطور می‌تواند به بقیه‌ی قسمت‌های زندگیش سر‌و‌سامان دهد. دیر رسیدن به این معنی است که حساب‌وکتاب زندگیش را ندارد.

مقاله چرا قدرنشناس هستیم

نظر (6)

 1. ناصر اسماعیلی
  ناصر اسماعیلی
  2020-07-26

  عالی و کا بردی

  • مدیر سایت
   admin
   2020-07-26

   سپاس فراوان، موفق باشید

 2. زهرا سرسازیزدی
  زهرا سرسازیزدی
  2020-07-26

  بسیار عالی و ملموس
  سپاسگذارم

  • مدیر سایت
   admin
   2020-07-26

   موفق باشید خانم سرسازیزدی گرامی

 3. سحر موسوی
  سحر موسوی
  2020-07-26

  کاملا صحیح

  • مدیر سایت
   admin
   2020-07-26

   سپاس فراوان

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *